Wykorzystanie złota

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 13:20

Większość złota znajdującego się w obiegu została wydobyta w przeszłości. Funkcjonuje ono zarówno w formie starych wyrobów, jak i złota przerobionego na nowe wyroby. Około 70% złota wykorzystywane jest w jubilerstwie. Wytwarza się z niego pierścionki, bransoletki, kolczyki, figurki, inne ozdoby, a także monety.

Obok tego ma zastosowanie w elektronice (jest świetnym przewodnikiem), stomatologii i medycynie, stosuje się je przy złoceniu innych metali, a także do wyrobu specjalnego szkła. Część złota w złotych sztabkach przechowywana jest w mocno strzeżonych skarbcach przez banki centralne niektórych krajów. Stanowi ono zabezpieczenie rezerw finansowych tych państw (np. Stany Zjednoczone, niektóre państwa Unii Europejskiej, Rosja, Szwajcaria). Kruszec w sztabkach lub monetach jest obiektem zainteresowania funduszy inwestycyjnych, a także prywatnych inwestorów.

Złoto jest uważane za jedną z lepszych i bezpieczniejszych inwestycji długoterminowych. Największą wartość, 1032,7 USD za uncję, odnotowano 17.03.2008 r.

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.