Wydobycie złota

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 05:15

Najwięcej złota występuje w oceanach, jednak jest ono zbyt rozproszone, aby je eksploatować w skali przemysłowej. Z miliona ton wody morskiej można wydzielić tylko kilka gramów złota, dlatego wydobywa się je wyłącznie ze złóż. Do niedawna przyjmowano, że złoże rud złota jest opłacalne w eksploatacji, jeżeli uzyska się 10 g złota z tony rudy. Obecnie jednak eksploatuje się złoża o mniejszej wydajności, do czego przyczynił się z jednej strony rozwój metod wydobywczych, a z drugiej stopniowe wyczerpywanie się złóż. Według ostrożnych obliczeń, z całego złota, które wydobyto, można zbudować sześcian o boku 18,5 metra. Najwięcej kruszcu (dane z 2008 r.) wydobywa się w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Republice Południowej Afryki, Australii, Rosji, Peru i Kanadzie. W RPA znajduje się najgłębsza kopalnia na świecie. Jest nią Carletonville.

Jej głębokość wynosi 3700 metrów, a warunki pracy należą do najtrudniejszych. Kraj ten przez wiele lat był największym producentem tego metalu, jednak ostatnio palmę pierwszeństwa przejęły Chiny. Światowa produkcja złota wynosi niecałe 2500 ton rocznie i wykazuje tendencje spadkowe.

W Polsce złoto występuje w śladowych ilościach, a istniejące kiedyś pokłady zostały już praktycznie wyczerpane. Oblicza się, że na Dolnym Śląsku, w dorzeczu rzek: Izery, Kwisy, Bobru, w latach  1175-1240, wydobyto ok. 50 ton złota. Złoto wydobywano także w rejonie Złotoryi i Bolesławca.

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.