Trojak Augusta III z 1763 roku cz. 2

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 15:47

Trojak AugustaTrojak AugustaJedną z mennic Prus Królewskich, funkcjonujących w drugim okresie panowania Augusta III Sasa, była placówka w Elblągu. Tradycje mennicy w tym mieście sięgają czasów panowania krzyżackiego w XIV i 1. poł. XV wieku. Wybijano tam także monety Kazimierza Jagiellończyka i kolejnych władców Polski. Od 1627 roku, kiedy to Elbląg znalazł się pod okupacją szwedzką, bił tam monety król tego kraju Gustaw II Adolf (1611-1632).

Podczas panowania Augusta III mennicę elbląską otwarto w 1760 roku i oddano w dzierżawę Jakubowi Dirksenowi. Obok szelągów, szóstaków, tymfów i bardzo dobrych podwójnych dukatów, w latach 1761 i 1763 powstały tam także trojaki.

Na awersie trojaka z 1763 roku widnieje królewski monogram z wplecioną cyfrą 3 (A 3 R ‒ Augustus III Rex), Rozdziela on datę wybicia monety: 17 ‒ 63. Na rewersie przedstawiony został herb Elbląga na fantazyjnej tarczy, nad którą umieszczona jest cyfra 3 oznaczająca wartość monety – trzy grosze. W odróżnieniu od trojaków gdańskich i toruńskich tego władcy jest to tzw. herb mały. Monogram F.L.S. oznacza zarządcę mennicy (mincmistrza) Fryderyka Ludwika Stübera. Dookoła znajduje się napis: GROSSUS. TRIPLEX. ELBINGENSIS. (grosz potrójny elbląski).

Monety elbląskie znajdowały się w obiegu w całym kraju. Przede wszystkim były one rozprowadzane przez kupców elbląskich, którzy sprowadzali do miasta towar z innych rynków. Trojaki prawie zawsze były uważane za dobrą monetę, o prawidłowej zawartości srebra i dlatego były chętnie przyjmowane w innych miastach Rzeczypospolitej.

Tagi: , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.