Trojak Augusta III z 1763 roku cz. 1

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 10:28

Panowanie Augusta II Wettina nie zapisało się dobrze w pamięci społeczeństwa I Rzeczypospolitej. Po jego śmierci, w 1733 roku, zarysował się wyraźny podział na dwie opcje dotyczące wyboru następcy. Konserwatywna cześć szlachty, popierana przez Rosję i Austrię, opowiadała się za synem zmarłego monarchy Augustem III. Z kolei postępowy odłam szlachty wolał, popieranego przez Francję, Stanisława Leszczyńskiego.

Nie po raz pierwszy w naszej historii doszło do podwójnej elekcji. Było to jedną z przyczyn tzw. wojny o sukcesję polską w latach 1733-1735, zakończonej zwycięstwem elektora saskiego. W 1736 roku sejm zatwierdził tytuł królewski Sasa. Warto dodać, że sejm ten był jedynym w okresie panowania Augusta III, którego nie zerwano w czasie obrad (słynne liberum veto).

Okres panowania Sasa na polskim tronie jest specyficzny dla numizmatyków. Podczas jego rządów zamknięte były wszystkie mennice koronne na terenie Rzeczypospolitej. Pierwsza część jego panowania przypadła na lata totalnego chaosu na rynku monetarnym. Brak reform i konsekwencji w działaniu poprzednich władców stał się przyczyną, która spowodowała, że w obiegu kursowały monety poprzednich władców, zwłaszcza te mniej wartościowe, jak miedziane boratynki i wykonane ze słabego srebra tymfy.

Na ogólną sytuację olbrzymi wpływ miał fakt kursowania w Polsce monet obcych oraz monet fałszywych (fałszerstwa króla Prus Fryderyka II). Wszystko to spowodowało, że dopiero od 1752 roku rozpoczęto wybijanie polskich monet koronnych ze srebra i złota. W tym okresie rozpoczęto wybijanie także monet o mniejszych nominałach, w tym miedzianych.

Tagi: , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.