Początki mennictwa polskiego, cz. 2

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 09:14

Monety Mieszka I były wybijane najprawdopodobniej na terenie Wielkopolski (w Poznaniu?) w latach 980-992. Oblicza się, że całkowita emisja monet przez pierwszego władcę Polski wyniosła ok. 30 tys. Taka wielkość nie mogła zaspokoić zapotrzebowania na monetę tak dużego kraju, jakim była ówczesna Polska. W tym czasie na naszych ziemiach były w obiegu głównie dirhemy arabskie oraz tzw. saskie krzyżówki.

Dowodzi to, że główny cel emisji pierwszych polskich monet był przede wszystkim propagandowy, a nie gospodarczy. Do dzisiejszych czasów zachowało się zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy pierwszych polskich monet. Bardzo rzadko pojawiają się one w obiegu kolekcjonerskim i praktycznie nie można ich kupić. Średnica oryginału wynosi ok. 18-19 mm, a waga ok. 1,8 g.

W ostatnich latach część uczonych łączy omawianą monetę z mennictwem Mieszka II (1025-1035), syna Bolesława Chrobrego i wnuka Mieszka I. Hipoteza ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, która strona ma rację. Wizerunek Mieszka I i jego monety widnieje na znajdującym się w obiegu banknocie dziesięciozłotowym i stąd w powszechnej świadomości ten denar jest jednoznacznie kojarzony z pierwszym polskim władcą.

Tagi: , , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.