Początki mennictwa polskiego, cz. 1

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 09:10

Początki mennictwa polskiego łączone są z pierwszym historycznym władcą Polski  Mieszkiem I (960-992), twórcą polskiej państwowości. Jednym z czynników, które świadczyły o niezależności politycznej i potędze państwa było wybijanie monet.

Mieszko doskonale zdawał sobie sprawę z tego faktu. Wiedział także, że moneta jest bardzo dobrym nośnikiem treści ideologicznych i propagandowych. Awersy i rewersy monet, które trafiały do społeczeństwa, przede wszystkim do duchowieństwa i możnowładztwa, przekazywały istotne z punktu widzenia księcia treści i pozwalały uzyskać konkretny efekt polityczny.

W 966 roku książę przyjął chrzest, dzięki czemu nasz kraj znalazł się w kręgu kultury chrześcijańskiej. Trudno więc się dziwić, że przedstawienia na pierwszej polskiej monecie, obok imienia Mieszka, zawierały przede wszystkim elementy łączące się z nową religią.

Na awersie widnieje schematycznie zaznaczona kapliczka zwieńczona krzyżem na szczycie. Dawniej część badaczy interpretowała to wyobrażenie jako mitrę książęcą, widząc tu dążenie Mieszka do uzyskania władzy królewskiej, jednak hipoteza ta jest obecnie odrzucona. Napis otokowy zawiera imię władcy MISICO.

Na rewersie przedstawiony jest krzyż równoramienny z ramionami w kształcie litery „T”. Między ramionami krzyża znajdują się cztery punkty. Pewne zdziwienie mogą wywołać znaki przypominające swastyki. Oczywiście nie mają one nic wspólnego ze znanym znakiem nazistowskim z okresu II wojny. Najczęściej tłumaczy się je jako zniekształcone litery E, znane z jednej z emisji Mieszka I lub jako formę krzyża. W Kościele średniowiecznym krzyż w kształcie swastyki uważany był za motyw chroniący przed szatanem.

Elementy chrześcijańskie dominują zarówno na awersie, jak i na rewersie monety, niosąc jasny przekaz nowej religii. Jednak równie ważną rolę odgrywa imię Mieszka. Podkreśla ono niezależność księcia i jego wyłączne prawo do bicia monet. Świadczy o sile i niezależności politycznej władcy.

Tagi: , , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.