PAMIĄTKOWY TALAR TORUŃSKI Z 1630 ROKU CZĘŚĆ II

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 08:47

Monetę zaprojektował sprowadzony specjalnie ze Śląska Henryk Hema, syn mincmistrza cesarskiego Piotra. Zarządca mennicy Hans Lippe dołożył wszelkich starań, aby moneta była wykonana z bardzo dobrego srebra i miała odpowiednią wagę. Wysiłek mincerzy sprawił, że toruńskie talary pamiątkowe, wybijane w latach 1630-1631, były bardzo poszukiwane. Oblicza się, że całość emisji wykonano dziewięcioma parami stempli – tyle jest znanych odmian tej pięknej monety. Moneta ważyła 28,7g i miała średnicę 41,7 mm.

Na awersie talara, pod herbem Torunia w obłokach, które symbolizują przychylność Niebios, znajduje się napis upamiętniający obronę miasta w siedmiu rzędach: THORVNIA / HOSTILITER OPPVGNATA / ET DEI O AVXILIO / FORTRA CIVIB DEFENSA / XVI FEBR / ANNO / MDCXXIX – Toruń, przez nieprzyjaciela oblężony, z Bożą pomocą dzielnie przez współobywateli obroniony dnia 16 lutego roku 1629.

Na rewersie przedstawiony jest widok płonącego miasta, nad którym świeci Słońce, co również oznacza przychylność Bożą. Na Wiśle płynie dziewięć statków, zaś na jej bocznym dopływie, Małej Wiśle, dwa. Podkreśla to handlowy charakter miasta. Napis otokowy brzmi: FIDES ET CONSTANTIA PER IGNEM PROBATA – Wierność i stałość w ogniu wypróbowane. Widoczny na monecie most został zbudowany w 1500 roku i był najdłuższy w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie. Kilkukrotnie był odbudowywany. Ostatecznie rozebrano go dopiero w latach 80. XIX wieku. Łączył się z dzisiejszą ulicą Mostową.

Mimo stosunkowo dużej produkcji, do dziś zachowało się niewiele egzemplarzy tej pięknej monety. Na ukcjach pojawia się bardzo rzadko i osiąga bardzo wysokie ceny.

Tagi:

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.