Ort gdański z 1616 roku cz. 1

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 12:41

Zygmunt III Waza, panujący w latach 1587-1632, był pierwszym przedstawicielem, zasiadającej na tronie polskim ponad osiemdziesiąt lat, szwedzkiej dynastii Wazów. Urodził się 20 czerwca 1566 roku w szwedzkim zamku Gripsholm. Jego matką była Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta I Starego. Krew Jagiellonów, która płynęła w jego żyłach, była jednym z czynników, dzięki któremu uzyskał poparcie szlachty i zdobył polską koronę.

Król zasłynął w polskiej numizmatyce jako władca, który wybił największą liczbę monet. W okresie jego panowania czynnych było szesnaście mennic, w tym siedem koronnych. Wśród wielu typów monet emitowanych podczas panowania Zygmunta III, jednym z najważniejszych był ort.

Prezentowana moneta powstała w mennicy gdańskiej w 1616 roku. Awers przedstawia ukoronowane popiersie Zygmunta III Wazy. Wokół napis otokowy: .SIGIS:III.D:G:REX. POL:M:D:L:R:PRVS. (Sigismundus Tertius Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae ‒ Zygmunt III, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski).

Na rewersie widnieje pięknie skomponowany herb Gdańska trzymany przez dwa lwy. Dookoła napis otokowy: MONETA.CIVIT.GEDANENSIS.1616. (moneta miasta Gdańska). Napis rozdziela tarcza z łapą niedźwiedzia, którą sygnował monety zarządca mennicy gdańskiej Daniel Klüwer. Moneta, jak większość powstałych w mennicy gdańskiej, zachwyca starannością wykonania i pięknem przedstawień zarówno króla, jak i herbu.

Tagi:

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.