Każdy chciał zdjęcie z Double Eagle

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 15:31

16-17 marca 2012 r. w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni można było zobaczyć legendę amerykańskiej waluty – Double Eagle z 1933 r. Rzadką dwudziestodolarówkę, zobaczyło ok. 2,5 tys. osób.

Wystawa w stolica to część europejskiego tournée, podczas którego moneta odwiedzi siedem europejskich stolic. Do tej pory 34-milimitrowy krążek można było podziwiać w Londynie, Dublinie, Brukseli, Pradze i Warszawie. Obecnie trwa wystawa w Oslo, a całe tournée zakończy się w Helsinkach 29 marca.

W latach 30. ubiegłego wieku wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się jednak zaledwie 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w nowo wybudowanym skarbcu Fort Knox – wszystko po to, aby Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu.

Double Eagle, który można było zobaczyć podczas warszawskiej wystawy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution, jako historyczne dziedzictwo USA.

Więcej informacji na www.double-eagle.pl

Tagi: , , , , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.