Historia złota cz. 1

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 04:18

Złoto jest jednym z najstarszych metali poznanych przez człowieka. Od najdawniejszych czasów stosowano je do wyrobu ozdób i drogocennych przedmiotów. Jego rzadkość występowania powodowała, że złote przedmioty przechowywano szczególnie starannie w miejscach chronionych przed rabunkiem, pożarami i kradzieżami. Systemy wierzeń pozagrobowych sprzyjały temu, że bardzo często wkładano je do grobów znaczniejszych osób. Dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym przedmioty te zachowały się często w dobrym stanie do dnia dzisiejszego i ich odkrywanie stanowi zawsze jeden z najbardziej spektakularnych przejawów badań archeologicznych.

Najstarsze zabytki ze złota pochodzą z terenu dzisiejszej Bułgarii i datowane są na okres 4500-4000 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie istniało ponad 100 kopalń, a złote przedmioty znalezione w grobie mało znaczącego faraona, jakim był Tutanchamon, pozwalają chociaż częściowo wyobrazić sobie, co zrabowali rabusie z grobu jednego z najwybitniejszych władców Egiptu Ramzesa II. Praktycznie wszystkie cywilizacje starożytnego świata łączone są ze złotem. Było ono obecne m.in. w kulturze Międzyrzecza, celtyckiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej.

Poziom artystyczny zachowanych wyrobów świadczy o bardzo dobrze rozwiniętej technice obróbki plastycznej złota. W Egipcie znano już wytapianie, odlewanie, kucie, spajanie, repusowanie, cyzelowanie, grawerowanie, wytłaczanie, inkrustowanie, granulowanie i trawienie. Miano najlepszych złotników starożytności zyskali Etruskowie, którzy doszli w tej dziedzinie wręcz do perfekcyjności. Kolejne epoki z lepszym lub gorszym skutkiem naśladowały starożytnych mistrzów.

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.