Grosz głogowski Zygmunta Jagiellończyka z 1506 roku cz. 2

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 13:02

Awers monety przedstawiał Orła w koronie, wokół którego w otoku był napis: SIGISMVNDVS DVX GLOGOVIAE ‒ Zygmunt książę głogowski. Na rewersie znajdowała się litewska Pogoń oraz bardzo ciekawa tytulatura: KASIMIRI REGIS POLONIAE NATVS ‒ syn Kazimierza króla Polski. Poniżej data 1506. Moneta, mimo gotyckiego liternictwa, ikonograficznie nawiązuje już do renesansu.

Emisja 1505 roku nie miała daty, natomiast w następnym roku umieszczono pod Pogonią rok 1506, co było pierwszym takim przypadkiem w naszej numizmatyce. Wyjaśnienia wymaga kwestia, czy rzeczywiście są to monety polskie. Śląsk nie należał w tamtym czasie do Rzeczypospolitej, więc formalnie było to mennictwo czeskie. Jednak osoba władcy, Zygmunta Jagiellończyka, oraz ikonografia, sprawiły, że jego monety wybite w tym czasie zaliczane są do monet związanych z Polską.

Grosze głogowskie były nazywane od nazwiska zarządcy mennicy Fryderyka Bonera „bochnarami” i bardzo chętnie przyjmowane w Rzeczypospolitej. W 1506 roku Zygmunt został królem Polski, co oznaczało koniec produkcji groszy głogowskich z jego imieniem.

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.