Czyszczenie monet

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 14:15

Czyszczenie monet, zaraz po przechowywaniu, stanowi jedną z najtrudniejszych czynności przy kolekcjonowaniu monet.
Podstawowe pytanie brzmi – Czy w ogóle powinno się czyścić monety? Opinie numizmatyków są podzielone.

Jest grupa kolekcjonerów, którzy twierdzą, że nawet wata rysuje monety. Według nich zanieczyszczenia na starych monetach, nawet, takie które uniemożliwiają prześledzenie rysunku i napisów: rdzę, grynszpan, a nawet zwykły brud traktują jako coś integralnego z monetą, czego nie wolno naruszać.

Kolejna grupa kolekcjonerów, to Ci, którzy szorują, trawią i pucują każdą monetę przed włączeniem do zbioru, bez względu na to czy wymaga ona tego, czy nie. Efektem takich działań jest to, że monety w ich kolekcjach są porysowane, wytrawione (zżarte kwasami) bądź wypolerowane na lustro. W przypadku monet bitym stemplem lustrzanym, taki efekt jest zamierzony lecz jeżeli straci ona swój pierwotny blask, praktycznie nie da się go już odtworzyć.

Prawda jest taka, że monety powinny być czyszczone tylko wtedy, gdy jest to wskazane i wtedy, gdy wiadomo, że planowane zabiegi monecie nie tylko nie zagrażają, ale wręcz poprawią jej stan i jakość, spowodują, że rysunek, napisy, znaki mennicze staną się czytelne. Często także konieczne są zabiegi zabezpieczające monetę przed dalszym procesem niszczenia.

Inaczej wygląda sprawa czyszczenia monet i medali wybitych w najwyższej jakości menniczej – tzw. stemplem lustrzanym (czyli większości monet i medali oferowanych przez Skarbnicę Narodową). W żadnym wypadku nie należy ich wyjmować z ochronnych kapsli. Jeżeli przez przypadek kapsel się otworzy, np. podczas upadku, to monetę lub medal należy podnieść w bawełnianych rękawiczkach lub nawet wykorzystać czystą szmatkę. Odciski palców powodują nieodwracalne uszkodzenia na powierzchni lustra.
Oczywiście, jakiekolwiek czyszczenie lub polerowanie monety lub medalu wybitego stemplem lustrzanym doprowadzi także do uszkodzenia powierzchni. Obniża to znacząco wartość numizmatu.

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.