ABC monet inwestycyjnych, cz. 1

Category: KolekcjeKolekcje Skarbnica Narodowa @ 13:37

Monety inwestycyjne, zwane są także bulionowymi (od francuskiego słowa bullion oznaczającego złoto lub srebro w sztabach). Wykonane są z metali szlachetnych, głównie złota i srebra lub – rzadziej – platyny. Służą przede wszystkim do celów inwestycyjnych, jako lokata kapitału. Mogą mieć, ale nie muszą, określony nominał. Często obok nominału lub zamiast niego podana jest masa, np. ½ oz – pół uncji. W większości krajów, w których zostały wybite, są traktowane jako pełnoprawny środek płatniczy. Ich realna wartość jest jednak o wiele wyższa niż wynikałoby to z nominału. Praktycznie nikt nie płaci tego typu monetami np. w sklepie.

Nie wszyscy emitenci podają nakład monet inwestycyjnych wybitych w danym roku.

Wielkość monet inwestycyjnych określa się w jednostce masy, najczęściej w tzw. uncji trojańskiej (zwanej także jubilerską) zawierającej 31,1035 g czystego kruszcu. Rzadziej występują wielokrotności tej jednostki, natomiast od kilku lat coraz popularniejsze są mniejsze frakcje, np. ½, ¼, 1/10 a nawet 1/25 uncji.

Za pierwszą monetę inwestycyjną uznawany jest południowoafrykański krugerrand wybity w 1967 roku. Z czasem coraz więcej państw, wykorzystując bardzo duże zainteresowanie rynku, rozpoczęło emisję monet bulionowych. Do najpopularniejszych złotych monet tego typu na świecie, obok wspomnianego krugerranda, należą: kanadyjski Maple Leaf (Liść klonowy), amerykański American Eagle (Amerykański orzeł), australijskie Koala, Nugget i Kookaburra, chińska Panda, angielskie Souvereign (Suweren) i Britannia oraz austriacki Wiener Philharmoniker (Filharmonicy Wiedeńscy).

Wśród wielu srebrnych monet inwestycyjnych warto wymienić: American Eagle, Wiener Philharmoniker czy też wybitą w Meksyku Libertad.

Platyna jest rzadziej używana jako materiał monet inwestycyjnych. Są z niej wybijane np. Amerykańskie Orły.

Polska od 1995 roku emituje złotą monetę inwestycyjną Orzeł bielik.

Na większości monet bulionowych podany jest rok wybicia. Nie ma tu jednak reguły, czy jest on równoznaczny z rzeczywistym czasem emisji. Sporadycznie monety z konkretną datą są wybijane kilka lat lub dobijane (dodatkowa emisja) po kilku latach, jednak w zdecydowanej większości, m.in. w przypadku amerykańskich Orłów, rok emisji oznacza konkretny rok wybicia monety. Na kolejnej, przyszłorocznej emisji, widnieje już następny z kolei rok. Monety z wcześniejszych emisji dostępne są praktycznie tylko na rynku wtórnym.

Tagi: , , , ,

Mogą Cię również zainteresować:

Ostatnio napisaliśmy o:

Comments are closed.